Genel

İzmir Mavi Kart Avukatı

denizaslanı hukuk

mavi kart nedir, mavi kart avukatı, çifte vatandaşlık avukatı, konsolosluk avukatı, nasıl çifte vatandaş olunur, türk vatandaşlığı kazanma yolları, fransa konsolosluğu avukatı, belçika konsolosluğu avukatı, isviçre konsolosluğu avukatı.

çifte vatandaşlık avukatı, kimler mavi kart alabilir, mavi kartlıların hakları, tanıma tenfiz avukatı, konsolosluk avukatı, vatandaşlık avukatı, vatandaşlığı nasıl kazanılır, vatandaşlığı nasıl alınır, türk vatandaşlığı avukatı, fransa vatandaşlığı avukatı, isviçre vatandaşlığı avukatı, belçika vatandaşlığı avukatı olarak merak edilen hususları sizler için yanıtladık. Bize ulaşın.

Mavi Kart Nedir?

izmir mavi kart avukatı, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu Madde 28 de düzenlenmiştir. “Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve üçüncü dereceye kadar olan altsoyları, bu maddede belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkinhükümler saklıdır.”

Kanuna göre yukarıdaki şartları taşıyan kişiye ve altsoylarına verilmektedir. Resmi bir belgedir. Eskiden çoğu yerde tanınmamaktaydı ancak şuanda MAVİ KARTLAR KÜTÜĞÜ oluşturuldu ve kişinin TC (Vatandaşlıktan çıkmadan önceki) numarasının bu kütükten sorgulanması ile bilgilerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca bu kanun gereği resmi kimlik belgesi yerine de geçmektedir ve tek başına yeterlidir. Ancak ne yazıkki bu belgeyi ilk defa gören kurum ve kuruluşlar zorluklar çıkarabilmektedirler. Öyle bir durumda kanunu okumalarını söylebilirsiniz.

Mavi Kartlar Kütüğü Nedir?

​5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen şartları taşıyan kişiler ve altsoylarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğu kütüktür.​

Kimler Mavi Kart Alabilir?

​ 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesine göre Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve altsoyları kayıt olabilirler.​

Kimler Mavi Kart Alamaz?

  • Türk vatandaşlığından ıskat edilen/çıkarılan/kaybettirilen kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Seçme hakkını kullanmak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybetmesine rağmen doğumla Türk vatandaşı olmayan kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Çıkma izni verilen anne ve/veya babasına bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybetmesine rağmen doğumla Türk vatandaşı olmayan kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Anne veya babasından herhangi biri halen Türk vatandaşlığını muhafaza eden ergin olmayan çocuklar Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez. Aile kütüklerine kaydedilmeleri gerekmektedir.

Mavi Kartı Olanların Hakları Nelerdir?

Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.

Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler.

Kısaca: Seçme ve Seçilme, Vergisiz araç (Bazı şartlar yerine getirilirse alınabilir), ev eşyası ithal etme ve son olarak Memurluk dışında, Türk Vatandaşlarının Sahip olduğu Tüm haklardan yararlanırlar.

Yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek isteyen Türk vatandaşı için takip edilecek iki yol vardır; bunlardan ilki izin almak suretiyle Türk vatandaşlığından çıkma ya da Türk vatandaşlığını muhafaza etmek suretiyle devlet vatandaşlığının kazanılmasıdır. İkinci durum çifte vatandaşlık olarak da anılmaktadır. Bu iki yoldan birini takip etmeksizin kendi istekleriyle yabancı bir devlet vatandaşlığını elde eden Türk vatandaşları cezai nitelikte olan Türk vatandaşlığını kaybettirme yaptırımına maruz kalabileceklerdir.

izmir mavi kart avukatı, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve üçüncü dereceye kadar olan altsoyları, belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam etmektedirler. Bu noktada millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklıdır.

Türk vatandaşlığı açısından da yasal olmasına rağmen, bir kısım vatandaşlarımız Türkiye’de askerlik yapma yükümlülüğünden muaf olmak, eğitim imkanlarından faydalanabilmek, Türkiye’de yabancı ülke vatandaşlarına öngörülen kontenjan ve kolaylıklardan yararlanmak maksadıyla Türk vatandaşlığından kendi istekleri ile ayrılıp, yalnızca yabancı ülke vatandaşı statüsüne kendi arzularıyla girmektedirler. Doğumla Türk vatandaşı olmasına rağmen izin almak suretiyle Türk vatandaşlığından çıkılması durumunda bu kişilere ve bu kişilerin 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesinde belirtilen altsoylarına, söz konusu madde hükmünde belirtilen haklardan yararlanmalarını temin etmek amacıyla mavi kart adı verilen resmi belge verilmektedir. Bu kişilerin kütükleri de mavi kartlılar kütüğü adı verilen elektronik ortamda tutulmaktadır.

Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülükleri bulunmamaktadır. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.

Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırabilmektedirler.

5901 sayılı kanunun 28. Maddesi doğrultusunda mavi kart kişinin Türkiye’deki kimlik kartı yerine geçmektedir ve önceden sahip olduğu TC kimlik numarası d değişmeksizin Mavi Kartlılar Kütüğüne taşınmaktadır.

Mavi Kart talebine ilişkin dilekçe ekinde 2 adet fotoğrafla birlikte, yabancı ülke makamlarınca verilmiş olan kimlik belgesi ya da pasaport ibraz edilmek suretiyle yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine yurt dışında ise dış temsilciliklere başvurulmak ve bu kurumlarca tahsis gerçekleştirilmektedir.

Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığından ayrılan kişilerin 5901 sayılı kanunun 13. Maddesi uyarınca ikamet şartı aranmaksızın tekrar Türk Vatandaşlığını kazanabilmektedirler.

Almanya’da, İsviçre’de ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımıza ilgili konuda verilecek hukuki yardımlar için lütfen hukuk büromuzla iletişime geçiniz.

Cabinet D’avocats Francophones telefon numarası için tıklayın. Appelez nous.

Quels sont les cabinet davocats francais a izmir başlıklı yazımız için tıklayın.
FETÖ Ardışık Arama, Tahliye Avukatı başlıklı yazımız için tıklayın.
İzmir Fetö Avukatı başlıklı yazımız için tıklayın.
Fetö Davası Avukat Ücreti başlıklı yazımız için tıklayın.

Açıkladığımız pek çok konuyu ele aldığımızda izmir vatandaşlık avukatı için kesin bir ücret söylememiz mümkün değildir. Ancak genel çerçevede bilgi vermesi için İzmir Barosu Ücret Tarifesini sizlerle paylaşıyoruz. Tıklayın.

FİYAT ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Avocats Francophones Izmir ve Otomatik Bilgi Değişimi Avukatı için tıklayın.

izmir boşanma avukatıizmir mavi kart avukatı

Bir önceki yazımız olan Bank Asya Beraat Kararı başlıklı makalemizde ardışık arama avukatı, bank asya fetö avukatı ve bostanlı fetö avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir