Genel

Karşıyaka İsim Değiştirme Avukatı

denizaslanı hukuk

karşıyaka isim değiştirme avukatı, bostanlı isim değiştirme davası avukatı, karşıyaka isim değiştirme avukatı, izmir soyadı değiştirme avukatı, soyadı nasıl değiştirilir, isim değiştirme dilekçesi, soyadı değiştirme şartları, bostanlı avukat, çocuğun ismini değiştirmek, isim değiştirme ücreti, isim değiştirme davası masrafı, izmir isim değiştirme avukatı ücreti gibi merak edilen kavramları sizler için değerlendirdik.

Karşıyaka isim değiştirme avukatı olarak, isim değiştirme davaları TMK’da düzenlenen bu davalar niteliği gereği hayli önemli davalardır. Bunun yanında isim değiştirme davalarında karşı taraf olarak Nüfus Müdürlüğü duruşmalara bir temsilci göndermektedir. Bu temsilci vasıtasıyla geçerli sebepleri olmadığı halde soyadı değiştirmek isteyen davacıların taleplerine itiraz eder. İsim değiştirme davası her ne kadar bizzat kişiler tarafından açılabiliyor olsa da dava kabul edilmediği taktirde tekrardan aynı sebeple dava açılamayacağı için bu davalarda uzman isim değiştirme avukatından yardım almak gerekmektedir. Karşıyaka isim değiştirme davası avukatı aramak için tıklayın.

İsim Değiştirme Davası İçin Gerekenler

Açıkça ifade edilmediği için Yargıtay kararlarından haklı sebepler için bir çıkarım yapabilmekteyiz. Örneğin;

  • Kişinin adının komik, gülünç olması
  • İsminin toplumca bilinen bir suçluya ait olması ya da kötü bir olayla anılması
  • Toplumun genel ahlak kurallarına uygun olmayan isimlerden olması
  • Kimliğinde yazılı isim değil başka bir isimle herkes tarafından tanınması
  • Telaffuzunun zor olması gösterilebilir.

Bu sebeplerle isim değiştirme davası açılması zorunlu değildir. Haklı sebep kavramına örnek teşkil etmesi açısından Yargıtay Kararları’nda bunlar belirtilmiştir. Kişinin isminden rahatsız olduğu için keyfi isim değiştirme yapması da uygulamada mümkündür. Var olan isminize ikinci bir isim ekletme de yapılabilmektedir. İki isim kullanıyorsanız birisi için isim sildirme davası da açabilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Şartları

Bostanlı isim değiştirme davası avukatı olarak şu hususları belirtmekte fayda görmekteyiz.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen 11. geçici madde ile 24/12/2022 tarihine kadar yalnızca aşağıda belirtilen sebeplerle sınırlı olarak isim ve soyadı değiştirme mümkündür.

  • İmla ve yazım hatası yapılmış olması
  • İsmin veya soyadının genel ahlaka aykırı olması
  • İsmin veya soyadının gülünç olması
  • Soyadının memuriyet, rütbe, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile aynı olması

Bu sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde ikametgah adresinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak isminizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sebepler haricinde mahkemesiz isim değiştirme mümkün değildir. Yeni kimliklerde isim ekleme de mahkeme kararı olmaksızın yapılamaz.

Nüfus Müdürlüğüne Başvurarak Ad, Soyad Değiştirilir Mi ?

Dava açmadan isim soyisim değiştirmek. Kural olarak dava açmadan isim veya soy isim değiştirmek mümkün değildir. Bu kuralın istisnası kişinin isminde maddi hatanın veya imla hatasının olması halidir. Eğer isminizde yahut soy isminizde maddi hataya dayalı bir imla hatası varsa ; Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak bu basit hatanın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Nitekim burada yapılan bir “değişiklik” değil bir “düzeltmedir”. Ancak kişi ismini yukarıda sayılan sebeplerle yahut benzeri sebeplerle değiştirmek istiyorsa dava açmak zorundadır. Bu değişikliğin Nüfus Müdürlüğüne başvurularak yapılması mümkün olmayıp dava yolu ile talep edilmesi gerekmektedir. İzmir nüfus avukatı için tıklayın.

İsim Değiştirme Davası Ücreti, İsim Değiştirme Avukatı Ücreti

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenmiştir. Bu tarifede belirlenen ücret tavsiye niteliğinde olduğundan ; her avukatın bu davaları idare etme ücreti birbirinden farklıdır. İsim değiştirme davası ücreti konusunda avukatların bu alandaki tecrübesi veya isim değiştirme davası konusunda uzmanlığı belirleyici faktörlerdir. İsim değişikliği davası açmak isteyen veya danışmanlık almak isteyen kişilerin İzmir Hukuk Bürosu’ndaki isim değiştirme avukatlarından yardım almak istemesi durumunda ücret isim değiştirme sebebine göre farklılık arz edebilmektedir. Daha fazla bilgi almak için bizi arayın.

Avukatsız İsim Değiştirme Davası Açabilir Miyim?

Hiçbir hukuk davasının avukat ile takip edilmesi zorunlu değildir. Ancak bu tercih genellikle iyi sonuçlar vermemektedir. Usul hataları yapıldığı için kaybedilen birçok dava mevcuttur. Davanızın etkili bir şekilde yürütülmesi ve hızlıca sonuç alınabilmesi için isim değiştirme davası avukatı ve uzman avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Karşıyaka Cinsiyet Değiştirme Avukatı için tıklayın.

Bostanlı Cinsiyet Değiştirme Davası Avukatı için tıklayın.

Avukat tavsiyesi için tıklayın.

izmir boşanma avukatı

cinsiyet değiştirme davaları, bostanlı cinsiyet değiştirme davası avukatı, izmir cinsiyet değişikliği avukatı, karşıyaka cinsiyet değiştirme avukatı

Bir önceki yazımız olan Bostanlı Çek Senet Avukatı başlıklı makalemizde Bayraklı Folkart Towers, borç ödeme ve boş senedin icraya konması hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir düşünce “Karşıyaka İsim Değiştirme Avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir