Genel

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur?

izmir avukat ali berkin denizaslanı

eşlerden biri boşanmak istemezse ne olur, boşanmak istemiyorum ne yapmam gerek, eşim boşanma davası açmış, boşanma davasına karşı yapılacaklar, boşanmak istemeyen eş ne yapmalı, boşanma davasının reddi için gerekli şartlar, en hızlı nasıl boşanırım gibi merak edilen hususları sizler için değerlendirdik.

Eşlerden biri boşanmak istiyor, biri istemiyor. Bu durumda hukuki süreç nasıl işler?

eşlerden biri boşanmak istemezse ne olur? Unutmamak gerekir ki, taraflardan biri boşanmak istemezse de, haklı sebepler mevcutsa, boşanma gerçekleşir.

Karşı tarafın daha ağır kusurlu olduğunu ispatlamak ve bu gerekçeyle boşanmanın reddi kararı alabilmek için alanında uzman boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye etmekteyiz.

1/98 Sayılı Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası’na göre boşanma yapılabilmesi için bu hususta bir dava açılması gerekir. Boşanma sürecinde açılabilecek iki tür boşanma davası vardır: Anlaşmalı Boşanma ve İhtilaflı boşanma. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin her ikisi de boşanma yönünde isteklidir ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşırlar. İhtilaflı boşanma davalarında ise, çocuğun velayeti, nafaka ödenip ödenmemesi, tazminat alınıp alınmaması ya da mal paylaşımının nasıl yapılacağı gibi boşanmanın sonuçları üzerinde taraflar arasında ihtilaf olabileceği gibi eşlerden biri boşanmak da istemeyebilir.

Boşanmak istemeyen eş, evliliğini ve eşini sevdiği için boşanmak istemeyebileceği gibi, boşanma davasını uzatma amaçlı boşanmak istememek ya da boşanma davasının sonuçları hakkında, velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konularda eşiyle fikir ayrılığı yaşadığı için boşanmayı istemeyebilir.

Boşanma davalarında eşlerden birisinin boşanmak istememesi durumunda, boşanmanın gerçekleşmesi için, boşanmayı isteyen tarafın öne sürdüğü boşanma nedenini ispat etmesi yeterlidir. Evlilik birliğinin, herhangi bir sebeple ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olması halinde mahkeme, boşanmaya karar verir. Dolayısıyla bir tarafın boşanmak istememesi davanın red ve iptal edilmesine sebebiyet vermez, sadece boşanma sürecini uzatır.

BOŞANMAK İSTEMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Alanında uzman boşanma avukatı ile detayları açıkça paylaşacağınız bir toplantı yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

İzmir Hukuk Bürosu‘na yapılan yorumları incelemek için tıklayın. 

izmir boşanma avukatı

eşlerden biri boşanmak istemezse ne olur, boşanmak istemiyorum ne yapmam gerek, eşim boşanma davası açmış, boşanma davasına karşı yapılacaklar, boşanmak istemeyen eş ne yapmalı, boşanma davasının reddi için gerekli şartlar, en hızlı nasıl boşanırım, boşanma avukatı telefon numarası, izmir boşanma davası avukatı, anlaşmalı boşanma davası avukatı, çekişmeli boşanma davası avukatı, izmir hukuk bürosu

Bir önceki yazımız olan Adli Yardım İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde Adli Yardım Avukatı Hukuk Bürosu, adli yardım başvurusu belgeler ve adli yardım başvurusu için gerekli belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

5 thoughts on “Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur?

 1. ŞEHRİBAN POYRAZ dedi ki:

  MERHABALAR 3 YILLIK EVLİLİK SÜRECİM OLDU EŞİM OLAN ŞAHIZ İLGİSİZ KUMARBAZ BİRİYDİ 27.10.2018 YILINDA KİRALADIĞI BİR ARAÇTA EROİN TAŞIMASINDAN CEZAEVİNE GİRMİŞTİR KENDİSİ UZMAN ÇAVUŞTU BÖYLE BİR İHANETLİK YAPMIŞTIR ÜÇ YIL OLDU CEZAEVİNDE KENDİSİ MAHKEME KARARIYLA 22 YIL CEZA ALMIŞTIR BEN BU KADAR YIL BEKLEMEK İSTEMİYORUM ÇEKİŞMELİ BOSANMA DAVASI AÇTIM BOŞANMAK İSTEMİYOR NE YAPMAM LAZIM

  1. denizaslaniadmin dedi ki:

   Merhabalar Şehriban Hanım.
   Şu aşamada ikame ettiğiniz davanızın detaylarını incelemeden yorum yapmak maalesef mümkün değil.
   Detaylı bilgilendirme ve hukuki yardım talepleriniz için randevu almanızı rica ediyoruz.

   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Ayfer kocabaş dedi ki:

  Merhabalar cekismeli bir bosanma surecindeyim .Bu 5.mahkemem.Davayi açan esim yaklasik 1.5 sene olacak dava alalı.Bu gecen zamana kadar bende istiyordum bosanmayi ama simdi istemiyorum esimden bosanmayi napmak gerek bana bir bilgi verirmisiniz Tesekkurler

  1. denizaslaniadmin dedi ki:

   Merhabalar Ayfer Hanım,
   Eşlerden birinin boşanmak istemesi, birinin istememesi durumunda diğer eşin daha ağır kusurlu olması nedeniyle davanın reddi gerektiğine yönelik Yargıtay Kararları mevcut. Randevu talebiniz olur ise, bize iletişim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir