Genel

İzmir Cinsel Suçlar Avukatı

izmir avukat ali berkin denizaslanı

Cinsel İstismar Avukatı İzmir

İzmir Cinsel Suçlar Avukatı

Cinsel İstismar Avukatı aramalarınızda bilgi alabileceğiniz birçok İzmir Avukatı vardır. Ayrıca Hukuk bürolarına da başvuruda bulunabilirsiniz. Cinsel istismarı anlamak için önce cinsel suçun neler olduğuna bakmamız gerekir.

Cinsel istismar nedir?

Kişinin kendisi istemediği halde karşı tarafın cinsel arzu ve isteklerine maruz kalması, alet edilmesi veya mecbur bırakılması durumudur. Cinsel Suçlar; Karşı tarafın rızası olmadan zor kullanmak yoluyla kişiyi cinsel ilişkiye zorlamak, taciz etmek veya tecavüz etmek eylemlerinin gerçekleşmesi cinsel suçun tanımı içerisindedir. Toplum içerisinde her yaş ve konumdaki kişilerin karşılaştıkları cinsel istismar olaylarını sıklıkla duymaktayız. Bu bazen bir yetişkinin bir çocuğu cinsel istismarı bazen amirin memurunu, işverenin işçisini, kocanın karısın, öğretmenin öğrencisini, bakıcının çocuğu istismarı gibi birçok örnek verebiliriz. İstismarı yapan kişinin kim veya kimler olduğunun yanında mağdur edilen tarafın kimler olduğu ve istismarın yapılış şekline göre kendi alt başlıkları ve ceza karşılıklı bulunmaktadır. Cinsel İstismar Avukatları işte bu alanlarda faaliyet gösterir.

Ceza Kanununa göre Cinsel Suçlar dört ana başlık altına toplanmıştır. Bunlar;

1-Cinsel taciz

2-Cinsel saldırı

3-Çocuk cinsel istismarı

4-Reşit olmayan ile cinsel ilişki

Cinsel Taciz Nedir?  Cezası ne kadardır?

Cinsel İstismar Avukatı

Cinsel İstismar Avukatı

Cinsel taciz; Hedef seçilen kişi veya kişileri yazılı, sözlü, cinsel içerikli fotoğraflar aracılığı ile veya elle cinsel amaçlı olarak taciz edilmesi eylemidir. Bu gibi durumlarda mağdurun şikâyeti ile dava açılarak tacizde bulunan hakkında kişi hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına ile cezalandırılması sağlanabilir. Konuya muhatap kişinin çocuk olması durumunda bu ceza altı aydan üç yıla kadar hükmolunur. Cinsel Suçlar Avukatı bu durumda müvekkillerinin haklarını savunur.

Bulundukları durum ve konumlarını kullanmak suretiyle cinsel taciz eyleminde bulunan kişilerin cezaları kanunda belirlenen miktarın yarısı oranın da arttırılır. Örnek olarak; İşverenin işçiyi tacizi, Amirin memurunu veya bakıcının çocuğu tacizi gibi.

Cinsel Suçlar Avukatı

Cinsel Suçlar Avukatı

Cinsel Saldırı nedir? Cezası ne kadardır?

Cinsel Saldırı Kişinin izni olmadan cinsel arzu ve istek ile bir kişinin vücut dokunulmazlığının ihlal edilerek cinsel ilişkiye zorlanması eylemini olarak tanımlanabilir. Cinsel saldırı suçunun işlenmesi durumunda saldırının yapılış şekli ve niteliğine göre ceza durumları belirlenir. Mağdur kişinin şikâyeti üzerine cinsel saldırıyı yapan kişinin beş yıldan on yıla kadar cezalandırılmasına hükmolunur. Cinsel saldırı veya tecavüzün normal olmayan yollarla yapılması durumunda(Vücuda veya cinsel organa yabancı cisim sokularak)verilecek ceza on iki yıldan az olmamak üzere cezalandırılır.

Zorlama, tehdit veya kandırma olmasa dahi Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, “iki yıldan beş” yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel istismar bir cinsel saldırı suçu olarak görmek ona göre değerlendirmek gerekir. Bu konularda mağdur olan kişiler toplumsal baskılar veya yaşadıkları utanç veya korku nedeni ile bazen bu mağduriyetlerinin gün yüzüne çıkmasını istememektedir. Bu ise kötü niyetli kişilerin cesaretlerini arttırmaktadır. Kanun koyucu cinsel istismar veya cinsel suçlarla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmış olup mağdur kişilere düşen ise alanında uzman Cinsel istismar avukatı aracılığı ile faillerin cezalandırmasını sağlamak olmalıdır. Cinsel istismara uğramış, maruz kalmış birinin yaşadığı bedeni hasarın yanında yaşadıkları psikolojik hasarın telafisi bazen bir ömür sürebilmektedir. Yaşanan bu mağduriyetlerin yapanların yanına kalmaması istismara uğrayan kişilerin alanında uzman Cinsel istismar avukatı aracılığı ile haklarını aramaları ile sağlanmaktadır. Günümüzde de cinsel istismar mağdurları hiç de azımsanmayacak sayılardadır. Çocuk cinsel istismarı başta olmak üzere bütün cinsel suç ve istismarlara karşı kayıtsız kalınmamalı. Böyle bir mağduriyet karşısında hak arama yollarınız konusunda hukuki alanda yardım almak için öncelikle alanında uzman Cinsel İstismar Avukatı yardımı alıp şikâyette bulunarak süreci başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Boşanma Sürecine İlişkin 12 Altın Kural başlıklı makalemizde izmir avukat ve izmir boşanma avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir düşünce “İzmir Cinsel Suçlar Avukatı

  1. tülin dedi ki:

    Başarılarınızın devamını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir