Genel

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır

denizaslanı hukuk

araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır, araç değer kaybı başvuru dilekçesi, bayraklı değer kaybı avukatı, araç değer kaybı hesaplama, değer kaybı sorgulama için arayın.

izmir değer kaybı avukatı, konak araç değer kaybı avukatı, narlıdere araç değer kaybı avukatı, araç değer kaybı tespiti, araç değer kaybı sorgulama, izmir trafik kazası avukatı olarak merak edilenleri sizler için yanıtladık.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBI

araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır olarak kaza sonrası aracınız hasar gördüğü için değer kaybettiği anda yanınızdayız. Kusurlu olan taraf siz değilseniz kusurlu olan tarafa dava açarak İzmir araç değer kaybı miktarını tazmin edebilirsiniz.

Trafik içerisinde aracınızda meydana gelen hasarlar sigorta tarafından tazmin edilmiş ve aracınız tamir edilmiş olsa bile aracınızı ikinci el oto piyasasında satışa çıkardığınızda hasarlı olması sebebi ile maddi kayba uğrarsınız. izmir araç değer kaybı avukatı ile dava açabilir, araç değer kaybı talebinde bulunabiliriz.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

Araç değer kaybı, kazaya karışan ve bu kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade etmektedir. Kaza sonucu hasar gören araç, tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilse dahi, araçta güncel değer kaybı meydana gelecektir. Bu aracın, emsallerine göre satışı zorlaşır ve ikinci el değeri düşen araç, daha düşük bir fiyata satılmak zorunda kalır.

Araç değer kaybını, kim talep edebilir?

Meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunmayan araç sürücüsü, aracında oluşan maddi hasarın tespiti ve oluşan değer kaybının karşılanması için talepte bulunabilecektir.

Kusursuz araç sürücüsü araç değer kaybını kimden talep edebilir?

Kazanın meydana gelmesinde kusuru bulunmayan araç sürücüsünün aracında meydana gelen zararını karşılamakla yükümlü olan taraf, kazaya kusuruyla sebep olan araç sürücüsüdür. Dolayısıyla, araç değer kaybına ilişkin talepler, meydana gelen kazada haksız (kusurlu) olan araç sürücüsüne ve dolayısıyla da trafik sigortasına karşı öne sürülecektir. Bu talepler, sigorta şirketine karşı yazılı olarak öne sürülmelidir.

Dolayısıyla; meydana gelen trafik kazasında kusuru olmamasına rağmen aracında değer kaybı oluşan araç sahibi, kazaya sebep olan kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketine başvurmalıdır.

Kaza ile ortaya çıkan araç hasarları neticesinde aracın değerine ortaya çıkan kayba İzmir araç değer kaybı denilmektedir. İkinci el araba satışı sırasında aracın değerinin belirlenmesinde hasarlı ya da hasarsız olmasına bağlı olarak fiyat da değişiklik olmaktadır. İki fiyat arasında meydana gelen fark ise araç değer kaybı olarak ifade edilir.

İzmir araç değer kaybı hesaplama işlemi sonrasında ortaya çıkan değer kaybı dava açılarak kusurlu taraftan tazmin edilmesi talebinde bulunulabilmektedir. izmir araç değer kaybı avukatı olarak da hizmet sunan ofisimize ulaşarak çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İZMİR DEĞER KAYBI DAVASI İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

İzmir Araç değer kaybı davası açılabilmesi için belirli koşulların karşılanıyor olması gerekmektedir. Bazı durumlarda araç değer kaybı davası açılmasına izin verilmemektedir. Bu konuda deneyimli İzmir araç değer kaybı avukatı danışmanlığında bilgi alabilir, değer kaybı dava dilekçesi oluşturarak talepte bulunabilirsiniz.

Peki, araç değer kaybı talebi şartları nelerdir, hangi durumlarda İzmir araç değer kaybı başvurusu yapabilir ve İzmir araç değer kaybı dava dilekçesi eşliğinde talep de bulunabilirsiniz. araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

İZMİR DEĞER KAYBI AVUKATI ŞARTLARI NELERDİR?

 • Öncelikli olarak kazanın iki araç arasında gerçekleşmiş olması gereklidir. Çarpışmalı bir kaza olması gerektiği gibi bu kazada kusursuz olan taraf araç değer kaybı davası açabilmektedir.
 • Kaza sonrasında mutlaka kaza tutanağı tutulmuş olması istenmektedir.
 • İzmir Araç değer kaybı dava dilekçesi kazanın gerçekleştiği tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde verilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdire değer kaybı davası için zaman aşımına uğrarsınız.
 • İzmir Araç değer kaybı yaş sınırı kanunlarımızda 10 yaş olarak belirlenmiştir. 10 Yaş üstü araçlar için araç değer kaybı davası kabul edilmemektedir.
 • İzmir Araç değer kaybı km sınırı kaldırıldı mı sorusunu yanıtlamak gerekirse 2020 yılında 165 bim km üstü araçlar için İzmir araç değer kaybı davası açılamaz iken 2021 yılında yapılan trafik sigortası genel şartları düzenlemesi sonrasında araç değer kaybı km sınırı kaldırıldı.
 • Aracınızda kaza sonrası hasar gören bölgede daha önceden de hasar oluşmuş ve tamir yolu ile giderilmiş ise ve bu durum ispat edilebiliyor ise İzmir araç değer kaybı davası açılamamaktadır.
 • Ağır hasar kaydı oluşan araçlar içinde İzmir araç değer kaybı davası açmak mümkün olmamaktadır.
 • Motorlu bisiklet ile meydana gelen kazalar sonrası oluşan değer kaybı için dava açılmamaktadır.
 • İzmir Araç değer kaybı talebi varsa kusurlu tarafın trafik sigortasından talep edilir. Trafik sigortası olmaması durumunda değer kaybı kusurlu olan kişiden talep edilir.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Kaza neticesinde aracınızda ortaya çıkan değer kaybını kusurlu olan taraftan tazmin etmek istemeniz durumunda bir avukattan destek almanızı öneririz. İzmir avukat ofisleri arasında yer alan avukatımız sizin için araç değer kaybı başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilir.

İzmir araç değer kaybı avukatı olarak açacağımız İzmir araç değer kaybı davası için öncelikle gerekli olan İzmir araç değer kaybı talebi şartları karşılanıyor mu kontrol edilmektedir.  İzmir Araç değer kaybı şartları karşılanması durumunda avukatımız tarafından araç değer kaybı başvuru dilekçe örneği dikkate alınarak başvuru oluşturulur.

İzmir Araç değer kaybı başvurusu, İzmir araç değer kaybı dava dilekçesi eşliğinde kazandan sonraki 2 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. 2 Yıllık zaman aşımının durdurulması için mutlaka kaza sonrası hemen İzmir avukat ofisine başvuru yapmanız ve İzmir araç değer kaybı davası açtırmanız önemlidir.

Değer kaybı nasıl alınır 2021 yılında değer kaybı ödemesi kimden talep edilmelidir soruları sıkça sorulan sorular arasında yer alır. 2021 İzmir araç değer kaybı başvuru işlemleri, İzmir araç değer kaybı avukatı tarafından hazırlanacak olan değer kaybı dava dilekçesi ile yapılmalıdır. Peki, İzmir Araç değer kaybı dava dilekçesi ile birlikte hangi belgelerin eksiksiz olması gerekir?

 • İzmir Araç değer kaybı başvurusu için 2 yıl içerisinde araç değer kaybı dilekçesi verilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Dilekçe ile birlikte bazı belgelerinde hazır olması İzmir araç değer kaybı davası için önemlidir.
 • Öncelikle kaza sonrası hazırlanan kaza tutanağı kesinlikle olmalıdır.
 • Aracınızda oluşan hasarları ispat etmek için çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarda kaza tutanağında yer almalıdır.
 • İzmir araç değer kaybı hesaplama için mutlaka ekspertiz raporu alınması gerekmektedir. değer kaybı ekspertiz raporu aracınızda meydana gelen değer kaybını maddi olarak gösteren en önemli belgedir.
 • Kaza sonrası aracınızın onarımı için size çıkartılan faturada dosya ekinde yer almalıdır.
 • Aracınızın ruhsatı ile birlikte mutlaka tramer kaydı raporu da İzmir araç değer kaybı başvurusu için gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız tüm belgelerin araç değer kaybı dava dilekçesine eklenerek başvuru işlemleri İzmir avukat tarafından yapılır. Bu aşama da sık sorulan sorulardan biri olan araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı ya da araç değer kaybı kimden talep edilir sorularını da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBINI KİM ÖDER?

İzmir Araç değer kaybı, kusurlu olan tarafın trafik sigortası tarafından ödenmektedir. Şayet karşı tarafın kasko poliçesinde bu hususta ödeme yapacağına dair bir madde bulunuyor ise araç değer kaybını kasko öder.

Ancak kazada birinci derecede kusurlu olan tarafın kasko poliçesinde böyle bir madde yer almıyor ve trafik sigortası da mevcut değil ise araç değer kaybı bedelini kişinin kendisi ödemek zorunda kalmaktadır.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBI SORGULAMA

Bayraklı değer kaybı avukatı aracınızı ikinci el araba piyasasında satışa çıkaracağınızda önem kazanmaktadır. Bu durum hem satıcı hem de alıcı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle 2. el araba alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride aracın hasar geçmişinin sorgulanması gerektiğidir. Karşıyaka Değer Kaybı Avukatı

İzmir Araç hasar kaydı sorgulama ya da diğer bir ifade ile araç değer kaybı sorgulama işlemi için tramer kaydı almanız yeterlidir. Kendi adınıza kayıtlı araçların tramer kayıtlarını E-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ancak satın almak istediğiniz aracın tramer kaydı için sorgulama yapmanız gerekmektedir. araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır

5664 kaza geçmişi sorgulama için telefonunuzdan bir SMS göndermeniz gerekmektedir. SMS de yazacağınız bilgiler;

 • Araç hasar kaydı var mı ya da yok mu öğrenmek için aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız ve 5664 e göndermeniz gereklidir.
 • Araç değer kaybı sorgulama işlemini detaylı olarak yapmak içinde DETAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e gönderebilirsiniz.
 • Araçta hasar sonrası değişen tüm parçalar hakkında bilgi almak için PARCA yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e göndermelisiniz.
 • Araç değer kaybı talebi için önemli olan kaza tespit tutanağını elde etmek içinde TUTANAK yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız gerekmektedir. Bu mesajı 5664 e gönderdiğinizde size kaza tespit tutanağı gönderilecektir.

İZMİR ARAÇ DEĞER KAYBI HESAPLAMA

İzmir avukat tarafından araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılmasını talep edebilirsiniz. İzmir Avukat tarafından İzmir araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılamamaktadır çünkü araç değer kaybı davası için dikkate alınacak olan tutar, araç değer kaybı bilirkişi raporunda yer alan tutar olacaktır.

İzmir değer kaybı hesaplama işlemi için bazı faktörler değerlemeye katılmakta ve buna göre bilirkişi bir hesaplama yapılabilmektedir.

Bayraklı değer kaybı hesaplama parametreleri içerisinde yer alan bilgiler;

 • Aracın üretim yılı ve aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın markası ve modeli
 • Aracın kaza sırasındaki kilometre değeri. Her ne kadar araç değer kaybı davası içi km sınırı kaldırıldı ise de İzmir araç değer kaybı hesaplama işleminde araç kilometresi önemli bir değer olarak yer almaktadır.
 • Aracın kazadaki kusur derecesi
 • Kazanın niteliği ve aracın kaza geçmişi
 • Aracın piyasa değeri

Tüm bu faktörler ön plana alınarak araç değer kaybı hesaplama işlemi bilirkişilerce yapılabilmektedir. Ancak İzmir araç değer kaybı hesaplaması yapan kişilere itibar edilmemelidir. İzmir araç değer kaybı hesaplaması, araç değer kaybı davası sırasında göz önüne alınacak rapor olan araç değer kaybı bilirkişi raporu sonrası yapılabilmektedir.

Sonuç olarak;
araç değer kaybının karşılanması için bayraklı değer kaybı avukatı ile gerekli başvurularda bulunmak gerekmektedir.

Açıkladığımız pek çok konuyu ele aldığımızda bostanlı trafik kazası avukatı için kesin bir ücret söylememiz mümkün değildir. Ancak genel çerçevede bilgi vermesi için İzmir Barosu Ücret Tarifesi‘ni sizlerle paylaşıyoruz. Tıklayın.

FİYAT ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

İzmir Delil Tespiti Avukatı ve Karşıyaka Güvenlik Soruşturması Avukatı için tıklayın.

izmir boşanma avukatı

Bostanlı Trafik Cezası Avukatı ‘na ulaşın.
Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Avukatı telefon numarası için ulaşın. Appelez nous.
Bostanlı İdari Para Cezasının İptali Avukatı başlıklı yazımız için ulaşın.
İzmir Mavi Kart Avukatı başlıklı yazımız için ulaşın.
Araç Değer Kaybı Nedir başlıklı yazımız için ulaşın.
İzmir İdare Avukatı başlıklı yazımız için ulaşın.
İzmir Değer Kaybı Avukatı başlıklı yazımız için ulaşın.

Bir önceki yazımız olan İzmir Adliyesi Avukatı başlıklı makalemizde bayraklı adliye avukatı, bayraklı adliyesi ceza avukatı ve bayraklı adliyesi yakın avukat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İzmir Delil Tespiti Avukatı başlıklı makalemizde bayraklı değer kaybı avukatı, Bayraklı Delil Tespiti Avukatı ve delil tespiti dilekçesi örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir