Genel

Rödovans Sözleşmesi Nedir? “Hukukumuzdaki yeri ve karar incelemesi.”

izmir avukat ali berkin denizaslanı

Rodövans Sözleşmeleri hakkında merak edilen hususları Av. Ceren Yeşildağ kaleme aldı. Rodövans Sözleşmesi nedir? Rodövans sözleşmeleri nasıl düzenlenir? Rodövans sözleşmelerine ilişkin verilen Yargıtay kararları ne yöndedir? Rodövans sözleşmeleri hakkında Av. Ceren Yeşildağ‘ın makalesini hep birlikte inceleyelim.

Rodövans, Ceren Yeşildağ

Rödovans Nedir?

Rödovans, maden ruhsat sahalarının işletme hakkının özü kendisinde kalması koşuluyla hak sahibi tarafından sözleşme ile gerçek veya tüzel bir kişiye, bir süre tahsis edilmesidir. Bu sözleşme gereğince, rödovans veren, maden ocağının işletilmesini üstlenen özel veya tüzel kişi, ruhsat sahibine, ürettiği her bir ton maden için önceden ödemeyi taahhüt ettiği meblağ kadar bir ücret öder. İşte bu sözleşme ilişkisine rödovans sözleşmesi denilmektedir. Rödovans, herhangi bir şekle tâbi olmayan, tam iki tarafa borç yükleyen, isimsiz/ atipik, karma bir sözleşmedir. Önceden kanunî anlamda hukukî bir dayanağı olmayan rödovans sözleşmesinin 3.2.2005 tarihinde 25716 Sayı ile Resmî Gazetede yayınlanan “Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği”nde düzenlenmesi ile birlikte kanunî anlamda olmasa bile hukukî anlamda bir dayanağa kavuştuğu söylenebilir. Yargıtay’ın istisnai sayılabilecek bazı kararlarında, rödovans sözleşmesini asıl işveren-alt işveren ilişkisine benzettiği, rödovans sözleşmesi için bu ilişkiye ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanacağını kabul ettiği söylenebilir. Ancak, hem Yargıtay’ın pek çok kararında hem de öğretide Türk Borçlar Kanunu’ nun ürün kirasına ilişkin hükümlerinin kıyasen uygulanması gerektiği ileri sürülmektedir

İlgili yazısıyla blog sayfamıza değerli katkılarından dolayı Av. Ceren Yeşildağ üstadımıza teşekkürlerimizi sunar, 2021 yılının hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini dileriz.

Denizaslanı Hukuk Bürosu

İzmir Fransızca Avukatlık hizmeti ile şirketiniz için profesyonel hukuki destek almak için tıklayın. Av. Ceren Yeşildağ

İzmir Avukat, İzmir Şirket Avukatı, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir İş Avukatı, İzmir İcra Avukatı

Bir önceki yazımız olan İzmir Ceza Avukatı, En İyi Ceza Avukatı Kavramı başlıklı makalemizde ağır ceza avukatı, aile hukuku ve alsancak boşanma avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir