Genel

Bostanlı Mirasçılık Belgesi Avukatı

denizaslanı hukuk

bostanlı mirasçılık belgesi avukatı, karşıyaka veraset ilamı avukatı, karşıyaka mirasçılık belgesi avukatı, izmir miras avukatı, veraset ilamı nasıl alınır, mirasçılık belgesi nasıl alınır, mirasçılık belgesinin iptali avukatı, bostanlı miras davası avukatı, mirastan mal kaçırma, miras sözleşmeleri, izale-i şuyu davaları, vasiyetname, karşıyaka mirasın reddi avukatı gibi merak edilen hususları sizler için yanıtladık. Aramak için tıklayın.

Bostanlı mirasçılık belgesi avukatı ve bostanlı veraset ilamı avukatı olarak söylememiz gerekir ki, mirasçılık belgesi, mirasçıların mirasta hak sahibi olduklarını ve miras paylarını gösteren resmi belgedir. Ölümle birlikte murisin mirası açılmaktadır. Miras paylaşımı yapılıncaya kadar tüm mirasçılar terekedeki bütün mallara elbirliği ile malik olur. Mirasçılar, terekede bulunan taşınır malları ya da miras bırakanın (murisin) taşınmaz mallarını fiilen kullanabilirler. Ancak taşınmaz mallar üzerinde tasarrufta bulunmak ya da; miras bırakanın bankadaki parasını çekebilmek gibi veraset işlemleri için mirasçı olduklarını ispat şarttır. İşte veraset ilamı bu noktada devreye girer ve mirasçıların miras haklarını 3. kişilere ispata yarar. Bununla birlikte veraset ilamı en çok atanmış mirasçılar için önem taşır. Mirasbırakan vasiyetname ile ya da miras sözleşmesi yaparak yasal mirasçılar dışında bir kişiyi de mirasçı atadı ise bu kişinin miras üzerindeki hakkını ispat edebilmesi ancak veraset ilamıyla (mirasçılık belgesi) mümkün olmaktadır. Son olarak aşağıda açıklanacağı üzere verasetin intikal vergisinin ödenebilmesi için de mirasçılık belgesi alınması zorunludur.

Mirasçı Belgesi Kimler Talep Edebilir?

Veraset ilamını talep etme hakkı; kanunen yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılara tanınmıştır. Ancak Yargıtay kararlarına göre mirasbırakanın alacaklıları da alacaklarını garanti altına almak adına; mirasçıların tespiti için mirasçılık belgesi düzenlenmesini isteyebilirler. Alacaklıların mirasçılar adına mirasçılık belgesini talep edebilmesi için İcra Müdürlüğü’nden onay alması gerekmelidir.

Mirasçı Belgesi Almak İçin Mirasçıların Birlikte mi Başvuru Yapmaları Gerekir?

Hayır. Başvuruyu mirasçılardan herhangi biri yapması yeterlidir. Mirasçılık belgesinin bir kez alınması yeterlidir. İlamı tüm mirasçıların kullanması mümkündür.

Veraset İlamının Alınması

Herhangi bir adliyedeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Veraset işlemleri noterde yapılmak isteniyor ise yine herhangi bir Noter’e veraset ilamı ve gerekli belgelerle birlikte gidildiği takdirde veraset ilamı alınabilir.

Mirasçılık Belgesi Davası

Veraset ilamı için herhangi bir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne bir dilekçe ile talep edilmelidir. Bu davanın davalısı yoktur. Veraset ilamında verilen dilekçede hasım gösterilmemektedir. Mahkeme mirasbırakanın ölüm kayıtlarını ve mirasçılara ilişkin nüfus bilgilerini incelemek için; Nüfus Müdürlüğü’nden gerekli belgeleri ister ve veraset ilamını düzenler.

Avukat tavsiyesi için tıklayın.

izmir boşanma avukatı

miras avukatı, miras davası avukatı, izmir miras avukatı, karşıyaka miras avukatı, bostanlı miras avukatı

Bir önceki yazımız olan Bostanlı Veraset İlamı Avukatı başlıklı makalemizde bostanlı 6. noter nerede, bostanlı en yakın noter ve bostanlı miras davası avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir