Genel

Boşanma Davasına Katılmazsam Ne Olur?

izmir avukat ali berkin denizaslanı

Boşanma davasına katılmak zorunlu mu, anlaşmalı boşanma davasına katılmazsam ne olur, çekişmeli boşanma davasına gitmek zorunlu mu gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık. İzmir Boşanma Avukatı Arayın.

Boşanma Davasına Katılmak Zorunlu Mudur?

Boşanmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri de mahkemeye katılıp katılmayacakları konusudur. Bu  soruyu anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davasına göre cevaplandırmak faydalı olacaktır:

Anlaşmalı Boşanma Davasında Duruşmaya Katılmak Zorunlu Mu?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşler, sözleşme niteliğinde bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlar ve bunu mahkemeye sunarlar. Anlaşmalı boşanma davasında çiftler boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalayarak bunu mahkemeye sunsalar dahi duruşmaya katılmaları zorunludur.

Anlaşmalı boşanmada tarafların kendini avukatla temsil ettirmesi halinde de yine bir kez duruşmaya katılarak boşanmak istediklerini aile mahkemesi hakimine beyan etmeleri zorunludur.

Çekişmeli Boşanma Davasında Duruşmaya Katılmak Zorunlu Mu?

Çekişmeli boşanma davasında duruşmaya katılma zorunluluğu avukatınız olup olmadığına göre değişecektir. Çekişmeli boşanma davanızı bir boşanma avukatı ile yürütüyorsanız boşanma duruşmalarına bizzat katılmanız gerekmez. Boşanma davası avukatı, davayı başından sonuna sizin için takip edecektir.

Çekişmeli boşanma davasında avukatınız yoksa ve eğer davacıysanız (davayı siz açtıysanız) tüm duruşmalara katılmanız yasal bir zorunluluktur. Aksi durumda katılmadığınız bir duruşma olursa davanız işlemden kaldırılabilecektir. Eşiniz tarafından size dava açıldıysa ve davalı konumundaysanız boşanma davasına katılmak zorunlu değildir.

Önemle belirtmeliyiz ki boşanma süreci manevi olarak zor bir süreçtir. Bu dönemde alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanız hak kaybına uğramamanız açısından faydalı olacaktır.

Boşanma davası ile ilgili +905326609735 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzmir İcra Avukatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Bir düşünce “Boşanma Davasına Katılmazsam Ne Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir