Genel

Baro Başkanlarından Ortak Açıklama; Üniversitelerin Saygınlığı, Sadece Üniversitelerin Değil Hepimizin Sorunudur.

izmir avukat ali berkin denizaslanı

İzmir Barosu Avukatı

Baro Başkanlarından Ortak Açıklama: Üniversitelerin Saygınlığı, Sadece Üniversitelerin Değil Hepimizin Sorunudur.

Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemi haline gelen Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve sonrasında gelişen olay ve yorumları ibretle izlemekteyiz. Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atama usulüne ilişkin olarak, başta üniversite öğrencileri olmak üzere, üniversitenin akademik kadroları ve demokratik kamuoyundan ciddi tepkiler yükselmiştir. Gerek akademik kadronun, gerekse de üniversite öğrencilerinin dahli olmadan rektör ataması yapılması, haklı olarak öğrenciler ve üniversite kadrosu tarafından protesto edilmiştir.

Barışçıl ve demokratik protesto haklarını kullanan bazı öğrencilerin evlerine duvar, kapı kırılarak girilmesini, öğrencilerin gözaltına alınmalarını, gözaltına alınan öğrencilerin çıplak aramaya maruz bırakılmalarını ve bu kapsamdaki iddiaları ulusal ve uluslararası hukuk açısından endişe verici ve kabul edilemez bulmaktayız.

Katılımcı ve demokratik değerlere aykırı olarak yapılan bu idari işleme karşı, sadece üniversite öğrencileri ve akademik kadronun değil, tüm yurttaşların demokratik sınırlar içerisinde itiraz hakkı vardır.

Sorun, atanan rektör adayının siyasi kimliği değil;  rektörün atanma biçimidir. Devlet üniversitelerinde rektörün; görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından seçilecek adaylar içinden, Cumhurbaşkanınca atanacağını esas alan düzenleme; 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı KHK ile kaldırılmıştır.  9 Temmuz 2018’da Resmi Gazete’de yayımlanan  703 sayılı KHK ile rektör atama şartlarında profesör olarak üç yıl görev yapma ve Yükseköğretim Kurulu’nca önerilme ibareleri kaldırılarak, devlet ve vakıf üniversitelerine rektörün Cumhurbaşkanınca atanacağı düzenlenmiştir.

Demokrasinin vazgeçilmezi olan katılımcılığı ve çoğulculuğu yok sayan üniversitelere rektör atama biçimi; ülkemizi sadece bilimsel açıdan çoraklaştırmamakta, demokratik değerlere olan inancımızı da ortadan kaldırmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi özgür düşüncenin kaynağı olmak suretiyle bilim üretmek olması gereken üniversitelerin ; rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Üniversitelerin hak ettikleri saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Akıl ve bilim yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı anlayışı esas alan uygulamalara karşı, Anayasa’dan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Av. Veli KÜÇÜK

Adana Barosu Başkanı

Av. Ahmet Melik DERİNDERE

Amasya Barosu Başkanı

Av. R. Erinç SAĞKAN

Ankara Barosu Başkanı

Av. Polat BALKAN

Antalya Barosu Başkanı

Av. Ali Uğur ÇAĞAL

Artvin Barosu Başkanı

Av. Gökhan BOZKURT

Aydın Barosu Başkanı

Av. Erol KAYABAY

Balıkesir Barosu Başkanı

Av. Halime AYNUR

Bilecik Barosu Başkanı

Av. Sabri ERHENDEKÇİ

Bolu Barosu Başkanı

Av. Ramazan GEDİK

Burdur Barosu Başkanı

Av. Gürkan ALTUN

Bursa Barosu Başkanı

Av. Bülent ŞARLAN

Çanakkale Barosu Başkanı

Av. Müjdat İLHAN

Denizli Barosu Başkanı

Av. Cihan AYDIN

Diyarbakır Barosu Başkanı

Av. Azade AY

Düzce Barosu Başkanı

Av. Mustafa ELAGÖZ

Eskişehir Barosu Başkanı

Av. Bektaş ŞARKLI

Gaziantep Barosu Başkanı

Av. Ekrem DÖNMEZ

Hatay Barosu Başkanı

Av. Mehmet DURAKOĞLU

İstanbul Barosu Başkanı

Av. Özkan YÜCEL

İzmir Barosu Başkanı

Av. Cavit DURSUN

Kayseri Barosu Başkanı

Av. Turgay HINIZ

Kırklareli Barosu Başkanı

Av. Bahar GÜLTEKİN CANDEMİR

Kocaeli Barosu Başkanı

Av. Enver HAN

Malatya Barosu Başkanı

Av. Ali ARSLAN

Manisa Barosu Başkanı

Av. İsmail ELİK

Mardin Barosu Başkanı

Av. Bilgin YEŞİLBOĞAZ

Mersin Barosu Başkanı

Av. Cumhur UZUN

Muğla Barosu Başkanı

Av. Haluk Murat POYRAZ

Ordu Barosu Başkanı

Av. Pınar Gürsel YILDIRAN

Samsun Barosu Başkanı

Av. Abdullah ÖNCEL

Şanlıurfa Barosu Başkanı

Av. Sedat TEKNECİ

Tekirdağ Barosu Başkanı

Av. Sibel SUİÇMEZ

Trabzon Barosu Başkanı

Av. Kenan ÇETİN

Tunceli Barosu Başkanı

Av. Zülküf UÇAR

Van Barosu Başkanı

Av. Fedayi DOĞRUYOL

Yalova Barosu Başkanı

Bir önceki yazımız olan Pour Conseils Juridiques en Français Appelez Nous başlıklı makalemizde avocat, Cabinet d'avocats français ve Conseils Juridiques en Français hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir